Bemutatkozás
A Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány egyedülálló szervezet az országban, hiszen létezését az 1947-es Párizsi békeszerződés garantálja.
A MAZSÖK 1997. évi megalakulása óta legfőbb feladata, hogy a hazai zsidó civil, kulturális és vallási élet újra olyan gazdag és virágzó lehessen, mint a második világháború előtti időszakban, ezért működteti pályázati rendszerét. Ma már a zsidó élet reneszánszáról beszélhetünk és ehhez nagymértékben járul hozzá a MAZSÖK is a civil szervezetek projekt megvalósításának, vagy működési támogatásával. Remélhetően a jövőben mód nyílik a felhasználható keretösszeg növelésére.
További alapfeladat a magyarországi holokauszt túlélőkről való gondoskodás. Európában egyedülálló módon megindult a második generációs holokauszt túlélők, azaz a túlélők gyermekeinek támogatása is. Természetesen folyamatos a holokauszt túlélők egészségmegőrzéséről való gondoskodás is, különösen most a koronavírus járvány idején. A szervezet vásárlási utalványokkal segíti a szociálisan rászorult családokat. A közalapítvány badacsonytomaji üdülőjében jelentős szerepet vállal a zsidó közösség nyaraltatásában, ahol évente közel 700 fő élvezheti a Balaton-parti üdülő előnyeit.
Akadnak azonnali feladatok is, ilyen például az egész országot átfogó temetőfelújítási program - jelenleg második szakasz -, amelyhez Magyarország Kormánya egymilliárd forint támogatást biztosított. A zsidó temető felújítási program első szakaszában 43 elhagyott zsidó temető újult meg, a második szakaszban pedig 46 temető felújítása kezdődött meg.
A megalakulás óta eltelt 23 év alatt több egyedi ügyet is támogatott a Közalapítvány, néhány példa, a teljesség igénye nélkül:
- 2013-ban a Közalapítvány Badacsonytomajon vendégül látta az izraeli "Fiatal diplomaták" iskolájának küldöttségét.
- 2014-ben a "Rakétamentes vakáció" keretében, miközben Izraelben fegyveres konfliktus zajlott, két csoport érkezett a Mazsök badacsonytomaji üdülőjébe. Az első csoport a Gázai Övezetet körülvevő települések gyermek és tanár csoportja, míg a második Asdod városából érkezett és szociálisan rászorult gyermekekből állt. Mindkét program egyedülálló módon magán adományokból állt össze, így minden költséget, még a vendégek repülőjegyeit is a Mazsök állta.
- Védett Házak Emléktábla program, Magyarország Kormánya támogatásával, 2015. évben 7 millió forintból valósult meg. 1944. novembere és 1945. január 16-a között Újlipótváros területén állt az úgynevezett nemzetközi gettó. A városrész körülbelül 120, erre kijelölt házában találtak ideiglenes menedéket a semleges államok által védelem alá helyezett magyar zsidók. A Közalapítvány 22 új emléktáblát helyezett el az egyes érintett épületek homlokzatán. Ezeken a védettség időszakáról és módjáról szóló szöveg és az illető diplomáciai testület piktogramja látható.
- 2015. évben nyolc teljes fogyatékkal élő, kerekes székes izraeli fiatal és nyolc kísérő érkezett Magyarországra. A Magyarországra látogató fiatalok saját iskolájukban évek óta részesülnek konduktív nevelésben az ott dolgozó izraeli konduktorok irányításával. A Tsad Kadima Alapítvány erőfeszítéseinek köszönhetően ugyanis a Pető-módszerrel történő konduktív nevelés ma már széles körben elfogadott rehabilitációs eljárás Izraelben. Az izraeli fiatalok meglátogatták a különféle konduktív foglalkozásokat a Pető András Főiskola Gyakorló Intézményének Óvodájában és nemzetközi tagozatán. Emellett bekapcsolódtak a Gyakorló Általános Iskola szabadidős programjaiba is.
A program megvalósítására Magyarország Kormánya egymillió forintot biztosított.
- Munkaszolgálatosok Emlékműve szobor projekt, melynek megvalósításra Magyarország Kormánya 17 millió forint támogatást nyújtott.
Az Emlékmű Budapesten a VIII. Telei téren került felállításra és átadásra 2016-ban. Az emlékművet Dan Reisinger (1934-2019) magyar származású, Izraelben élt grafikus- és képzőművész tervezte.
- Ocskay-támogatás projekt. 2016. évben Magyarország Kormánya által biztosított 20 millió forintból olyan személyeket támogatott, akik holokauszt túlélők, Kossuth- és/vagy Széchenyi-díjban részesültek és életvitelszerűen Magyarországon élnek. Az Ocskay-támogatásban részesülők kiváló művészek, tudósok, közéleti személyek, a tudomány, a művészet, az irodalom, a közélet területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyek. 2017. évben szintén Magyarország Kormánya 100 millió forint támogatási összeget biztosított az Ocskay -programra.
- a Zsidó Emancipáció Emlékévben, 2018-ban 12 szervezet valósította meg programját, amely bemutatta, hogy a korabeli Magyarország szinte minden településén, de különösen a nagyvárosokban és Budapesten elindult egy modernizációs folyamat, amelyben a zsidóság anyagi ereje és innovációs képessége, szakmai és tudományos felkészültsége, közéleti aktivitása fontos szerepet játszott. A programhoz Magyarország Kormánya 50 millió forint támogatást biztosított.
Mindig vannak olyan helyzet megkívánta célok, amelyeket Magyarország Kormánya a MAZSÖK-ön keresztül támogat.